MG cars - britská legenda

1953-1968

V roce 1952 se MG stalo součástí společnosti BMC. V témže roce se objevila poslední modifikace slavné řady T - MG TF . První vozy s novým označením začaly opouštět továrnu počátkem roku 1953. Jednalo se o příliš nezměněnou konstrukci, vyráběnou od roku 1945. Stále to byl dvoumístný dvousedadlový roadster s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Výkon motoru se zvýšil pouze nepatrně, zatím co TC disponoval výkonem 55 koní, TF měl výkon 58 koní. Hmotnost vozu ale narostla o téměř 100 kilogramů na 915 kg. To bylo způsobeno především mírným zvětšením stroje, instalací nárazníků (ty byly již u verze TD) a celkovým zpevněním konstrukce. Jednou z jejích součástí byl hlavní odlišovací znak - přední světlomety integrované do blatníků. Jestliže pro verzi TD byly charakteristické kovové disky kol, u TF se na základě požadavků zákazníků montovala jak celokovová, tak drátěná .

Výroba skončila v roce 1955, kdy konečně zastaralou konstrukci nahradil moderní vůz MGA.

Základní rozměry - délka 3734 mm, šířka 1518 mm, výška 1334 mm, celkem vyrobeno 6200 strojů.

Posledni komentare
07.06.2016 22:30:58: Dočkali :-! konsolidace půjček komercní banka
V roce 1955 byla definitivně ukončena dlouhá éra vozů s označením T. Firma připravovala konečně moderní vůz. V roce 1956 se objevil pod novým označením MGA.

Oproti svým předchůdcům se jeho základní konstrukce nezměnila. Opět se jednalo o dvoumístný ,dvoudveřový roadster s motorem vpředu a pohonem zadních kol, ale byla postavena podle moderních trendů. Například se změnilo dělené zavěšení přední řiditelné nápravy.

Čtyřválcová motor Morris o obsahu 1489 ccm disponoval výkonem 53 kW, což stačilo na maximální rychlost 157 km/h. Na sklonku výroby bylo vyrobeno několik desítek strojů s dvouvačkovým motorem. Ty disponovaly výkonem 80 kW a dosahovaly rychlosti až 180 km/h. Celkem bylo vyrobeno neuvěřitelných 101 081 automobilů, většina z nich byla otevřená , ale objevila se i série s aerodynamickým pevným zastřešením - Coupe.

Výroba probíhala do roku 1962, kdy byl stroj nahrazen typem MGB. 

Stroj byl velmi populární i jako závodní, speciálně upravené se několikrát zúčastnily okruhových závodů, včetně slavného Le Mans.

Základní rozměry - délka 3964 mm, šířka - 1473 mm, hmotnost 890 kg.

V roce 1961 spatřil světlo světa malý dvoudveřový dvoumístný roadster, který dostal oficiální jméno Midget (již tolikrát v historii použité jako přípona). Vyráběl se do roku 1964 a jednalo se o dvojníka typu Austin Healey Sprite MK.II.

První verze byly dodávány se čtyřválcovým  motorem BMC (rozvod OHV) o obsahu 948 ccm s výkonem 35 kW, (těch vylo vyrobeno přes 16 000, pozdější verze měly větší motor o obsahu 1098 ccm a výkonu 41 kW.(9600 vyrobených kusů). Automobil o základních rozměrech - délka - 3454 mm, šířka - 1346 mm a hmotnost 695 kg byl schopen dosáhnout maximální rychlosti 137 km/h.

V roce 1965 přišla inovace v podobě Midgetu Mk.II.  Jednalo se stále o stejný typ karoserie s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Byl použit stejný motor jako v posledních verzích Mk.I se stejným obsahem.(mírně zvýšený výkon na 43 kW, rychlost 147 km/h) Inovovaná byla čtyřstupňová převodovka, pérování zadní nápravy či možnost dodání s oblíbenými drátěnými koly. Celkem bylo do roku 1966 vyrobeno přes 26 000 kusů.

V letech 1966-69 sjížděly z výrobní linky Midgete Mk.III. Od svých předchůdců se odlišovaly pouze drobnými změnami vzhledu i konstrukce, jiný byl pouze pohon. Ten obstarával čtyřválec o obsahu 1275 ccm s rozvodem OHV,(výkon 48 kW), dvojicí karburátorů SU a čtyřstupňovou převodovkou. Hmotnost vozu stoupla na stále přijatelných 715 kg. Tato konstelace mu dovolovala dosažení maximální rychlosti až 151 km/h a zrychlení na stovku za cca 16 vteřin.

V roce 1969 stroj prošel drobným faceliftem, který byl na první pohled vidět především na předních partiích (jiná maska).

V letech 1975-1980 MG vyráběl poslední verzi - Midget 1500.

Základem byla opět dvoumístná dvoudveřová karoserie , která mírně zvětšila rozměry (především díky novým plastovým nárazníkům ) na délku 3581 mm , šířku 1535 mm , hmotnost 740 kg s řadovým čtyřválcovým motorem Triumph o obsahu 1493 ccm (rozvod OHV, výkon 53 kW, max.rychlost 162 km/h, dva karburátory SU) vpředu a pohonem zadních kol.

Když opustil výrobní linku poslední stroj Midget, počítadlo vyrobených kusů se zastavilo na hodnotě 226 526 strojů. Midget se tím zařadil mezi nejslavnější výrobky firmy MG.

Ještě dnes jsou Midgety velmi populární, především n Anglii, kde je vypsáno několik šampionátů pro jejich závodní úpravy.

Když v květnu 1962 automobilka MG nahradila oblíbený typ MGA novým strojem označeným MGB, jistě nikdo netušil, že béčko se stane nejslavnějším vozem značky.

A to měl nový stroj před sebou tvrdý oříšek. MGA se vyrobilo na svou dobu neuvěřitelných 101 tisíc.

Předpokládalo se, že béčka by mohla být ve výrobním programu cca do roku 1970, ve skutečnosti se ale vyráběly neuvěřitelných 17 let a konečné výrobní číslo se přehouplo přes půl milionu těchto krasavců.  ( 513272 ks )

V čem tkvěl úspěch MGB ? To lze jen těžko definovat. Částečně k tomu asi přispěla i oblíbenost jeho předchůdce, částečně jistě i zcela nová konstrukce, nízká pořizovací cena a nízké provozní náklady.

MGB byl prvním typem značky, který se vyznačoval samonosnou karoserií, tedy tužším a bezpečnějším skeletem. Oproti A měl výrazně hranatější tvary, které však působily velmi majestátně a nadčasově. Další novinkou bylo zasklení. Na přední okno navazovala pevná boční okénka, což zlepšovalo nejen obtékání vzduchu, ale i komfort posádky roadsteru, zcela nové byly boční stahovací okna. ( u MGA pouze nasazovací po vzoru MGT).

Podvozek už tak revoluční nebyl, přímo navazoval na konstrukci typu A. Vpředu byla nezávislá lichoběžníková náprava s vinutými pružinami, vzadu tuhá náprava s půl eliptickými listovými pery.

Značně upravená byla pohonná jednotka. Řadový čtyřválec s rozvodem OHV měl obsah 1798 ccm a disponoval výkonem 70 kW. (maximální točivý moment byl 152 Nm/5400 ot/min)

 Díky němu a poměrně malé hmotnosti vozu ( 920 kg) se maximální rychlost pohybovala na hranici 170 km/h. Interiér doznal rovněž změny, na rozdíl od MGA v něm bylo místo pro řidiče a spolujezdce, ale i nouzová druhá řada sedadel, využitelná například pro malé děti. I zavazadlový prostor se díky vyšší zádi zvětšil, přesto i MGB používaly v té době oblíbenou „zahrádku“ montovanou na zádi vozu.

V roce 1965 se k roadsteru přidalo i MGB GT - stroj s uzavřenou karoserií a třetími dveřmi v zadní části. Velice atraktivní model (podle mne nejhezčí MG všech dob) vycházel z dílny slavného designérského studia Pininfarina. Jenže nová karoserie byla těžší, takže výkony vyráběných vozů poklesly. Automobilka to řešila úpravou pohonu, což si vyžádalo změnu vzhledu víka motoru. Vznikl tak nový stroj, který dostal označení MGC (viz článek o MGC). Příliš se ale neujal a tak po zrušení výroby byly karoserie použity k výrobě vozů, nesoucích označení MGB GT V8. Tento stroj dokázal jet až rychlostí 212 km/h !

Co se typu GT týká, v konečné produkci jich bylo vyrobeno 125 651 .

Většina vyrobených strojů putovala do USA, které také ovlivnili jeho vývoj. Na základě nových předpisů pro bezpečnost provozu došlo v roce 1975 ke změně vzhledu (bohužel k horšímu). Automobily dostaly na místo původních chromových nové polyuretanové nárazníky, které zůstaly v černé barvě . Další úpravou v rámci bezpečnosti bylo zvýšení výšky stroje nad vozovkou. To se projevilo zhoršením jízdních vlastností a spolu s nevzhlednými nárazníky urychlilo konec výroby.

 Když se k tomu přidala celosvětová krize a enormě vysoká cena ropy, znamenalo to konec výroby, i když veřejnost na MGB zdaleka nezanevřela. 22.11 1980 firma MG uzavřela své tovární haly.

Přesto to nebyl úplný konec ani továrny, ani strojů MG. Po několika letech se výrobní linky znovu rozběhly a svět spatřil stroje MGR. Jejich podobnost s béčky není jen náhodná, jejich konstrukce a především karoserie přímo na MGB navazovala.

Základní rozměry vozidla - délka 2886 mm, šířka - 1499 mm, rozvor - 2311 mm.