MG cars - britská legenda

1953-1968

MGB

Když v květnu 1962 automobilka MG nahradila oblíbený typ MGA novým strojem označeným MGB, jistě nikdo netušil, že béčko se stane nejslavnějším vozem značky.

A to měl nový stroj před sebou tvrdý oříšek. MGA se vyrobilo na svou dobu neuvěřitelných 101 tisíc.

Předpokládalo se, že béčka by mohla být ve výrobním programu cca do roku 1970, ve skutečnosti se ale vyráběly neuvěřitelných 17 let a konečné výrobní číslo se přehouplo přes půl milionu těchto krasavců.  ( 513272 ks )

V čem tkvěl úspěch MGB ? To lze jen těžko definovat. Částečně k tomu asi přispěla i oblíbenost jeho předchůdce, částečně jistě i zcela nová konstrukce, nízká pořizovací cena a nízké provozní náklady.

MGB byl prvním typem značky, který se vyznačoval samonosnou karoserií, tedy tužším a bezpečnějším skeletem. Oproti A měl výrazně hranatější tvary, které však působily velmi majestátně a nadčasově. Další novinkou bylo zasklení. Na přední okno navazovala pevná boční okénka, což zlepšovalo nejen obtékání vzduchu, ale i komfort posádky roadsteru, zcela nové byly boční stahovací okna. ( u MGA pouze nasazovací po vzoru MGT).

Podvozek už tak revoluční nebyl, přímo navazoval na konstrukci typu A. Vpředu byla nezávislá lichoběžníková náprava s vinutými pružinami, vzadu tuhá náprava s půl eliptickými listovými pery.

Značně upravená byla pohonná jednotka. Řadový čtyřválec s rozvodem OHV měl obsah 1798 ccm a disponoval výkonem 70 kW. (maximální točivý moment byl 152 Nm/5400 ot/min)

 Díky němu a poměrně malé hmotnosti vozu ( 920 kg) se maximální rychlost pohybovala na hranici 170 km/h. Interiér doznal rovněž změny, na rozdíl od MGA v něm bylo místo pro řidiče a spolujezdce, ale i nouzová druhá řada sedadel, využitelná například pro malé děti. I zavazadlový prostor se díky vyšší zádi zvětšil, přesto i MGB používaly v té době oblíbenou „zahrádku“ montovanou na zádi vozu.

V roce 1965 se k roadsteru přidalo i MGB GT - stroj s uzavřenou karoserií a třetími dveřmi v zadní části. Velice atraktivní model (podle mne nejhezčí MG všech dob) vycházel z dílny slavného designérského studia Pininfarina. Jenže nová karoserie byla těžší, takže výkony vyráběných vozů poklesly. Automobilka to řešila úpravou pohonu, což si vyžádalo změnu vzhledu víka motoru. Vznikl tak nový stroj, který dostal označení MGC (viz článek o MGC). Příliš se ale neujal a tak po zrušení výroby byly karoserie použity k výrobě vozů, nesoucích označení MGB GT V8. Tento stroj dokázal jet až rychlostí 212 km/h !

Co se typu GT týká, v konečné produkci jich bylo vyrobeno 125 651 .

Většina vyrobených strojů putovala do USA, které také ovlivnili jeho vývoj. Na základě nových předpisů pro bezpečnost provozu došlo v roce 1975 ke změně vzhledu (bohužel k horšímu). Automobily dostaly na místo původních chromových nové polyuretanové nárazníky, které zůstaly v černé barvě . Další úpravou v rámci bezpečnosti bylo zvýšení výšky stroje nad vozovkou. To se projevilo zhoršením jízdních vlastností a spolu s nevzhlednými nárazníky urychlilo konec výroby.

 Když se k tomu přidala celosvětová krize a enormě vysoká cena ropy, znamenalo to konec výroby, i když veřejnost na MGB zdaleka nezanevřela. 22.11 1980 firma MG uzavřela své tovární haly.

Přesto to nebyl úplný konec ani továrny, ani strojů MG. Po několika letech se výrobní linky znovu rozběhly a svět spatřil stroje MGR. Jejich podobnost s béčky není jen náhodná, jejich konstrukce a především karoserie přímo na MGB navazovala.

Základní rozměry vozidla - délka 2886 mm, šířka - 1499 mm, rozvor - 2311 mm.