MG cars - britská legenda

Britské šampionáty

MGOC - MG owners club - Race Championship - to je přesný název jednoho z nejšílenějších mistrovství světa. Pořádá se v Anglii na známých okruzích a jak už název napovídá, jedná se o speciální sérii závodů určenou především pro vozidla značky MG. Soutěžní klání probíhá ve čtyřech základních kategoriích.

kategorie A je určena pro vozy MGB, MGB GT , MG Midget a vyjímečně Austin Healey Sprite . ( v minulosti sem patřily ještě vozy MGA, ale ty již jezdí kategorie veteránů)

kategorie B je pro našince zcela exotická, je určena pro vozy MG Maestro a MG Montego.

kategorie F je vypsána pro typ MGF

kategorie Z je pro nejsilnější vozy soutěžního pelotonu ZR 160 a ZS 120

Nedílnou součástí závodu je jakési exhibiční vystoupení, při kterém se "závodu" účastní vozy všech kategorií, včetně starších typů strojů firmy MG.

Prostě pro fandu MG úchvatná podívaná. 

 

Dalším britským speciálním šampionátem je MG Cockshoot Cup, který vznikl v roce 1984 a jezdí se dodnes . V současnosti se skládá z 11 závodů na 8 britských okruzích, včetně Silverstone, Oulton Parku či upravené trati v Rockhinghamu.

Podobně jako u MGOC jsou závodní stroje děleny do tří kategorií, ale zde mírně odlišných.

Class A - vozy sériové , sériové silniční pneumatiky (MGB,MGC,Midget)

class B - sériové vozy , silniční pneu, sériový motor, možnost upravit karoserii a převodovku

             (stejné vozy jako v A)

class C - upravené vozy, závodní pneumatiky (rovněž pro MGB, MGC a Midget)

class D - speciální kategorie pro vozy MGF

Takže na rozdíl od MGOC zde diváci mohou vidět pouze vozy 4 základních typů, samozřejmě v různém provedení  podle úpravy jejich majitelů.

Bezesporu nejznámější a nejoblíbenější britský šampionát BTCC - British Touring Car Champoinship vznikl již poměrně dávno, konkrétně v roce 1988. V roce 1989 se jel první kompletní ročník a od té doby pevně zakotvil v kalendářích slavných britských okruhových tratí.

V roce 2001 se do populárních závodů zapojilo celkem 18 týmů disponujících 15. typy vozů ! Novým týmem na startovním roštu byl MG sport end racing WSR team, který se představil s novinkou - závodním strojem MG ZS.

V následujícím roce tovární tým podpořil další dvojicí strojů team Atomic Kitten.

2003 a 2004 bojoval za MG pouze tovární tým, který na konci sezony odstoupil.(jednalo se o možnosti přestoupit do DTM)

 V roce 2005 ale startovní pole nezůstalo bez strojů MG , dva stroje jezdily v týmu Kartworld racing a dva v týmu West Surey racing.

V následujícím roce  tým West Serey nahradil tým RAC, který s oranžovými stroji jezdí dodnes, Kartworld převzal „tovární „černo zelené barvy MG x power , které jsou stále vidět. Přestože vývoj šel i v BTCC stále dál a dnes tento šampionát jezdí moderní vozy Toledo Supra, Astra Sport či Peugeot 307, automobily MG stále promlouvají do celkového pořadí a svádějí boje o přední příčky a místa na stupních vítězů.