MG cars - britská legenda

Rally

Automobily značky MG patří od počátku do kategorie sportovních vozů. Je proto logické, že se objevovaly v různách obdobích na různých automobilových soutěžích, rally nevyjímaje.

Jestliže pomineme, že slavné automobilové závody typu Le Mans začínaly podle dnešních měřítek jako šotolinová rally, podívejme se blíže na účast MG na podnicích po druhé světové válce.

V roce 1955 se stroj MG ZA Magnette startovního čísla 36 účastnil slavné Rally Monte Carlo. Bohužel však skončil kdesi v poli poražených.

O rok později se MGA se startovním číslem 328 zúčastnil další v té době slavné rally - Alpine Rally. Již podle startovního čísla bylo jasné, že nepatřil k favoritům soutěže.

Poněkud slavnější to bylo v roce 1966. Tehdy na startovní listině Maraton de la Route byl pod číslem 47 zapsán MGB, který v závodě nakonec zvítězil. A to nebyl ojedinělý úspěch. V témže roce MGB zvítězil i v Rally Monte Carlo (číslo 83 ?)

Následovalo několik méně významných podniků s nepříliš slavnými výsledky.

Firma MG v roce 1999 začala pracovat na novém stroji určeném pro rally. Vůz  s označením MG ZR  si vzal za základ typ Rover 25. Poměrně jednoduché úpravy stroje z něj měly udělat dostupnou techniku pro mladé jezdce, což se nakonec ukázalo jako jeho handicap. Stroj byl původně konstruován jako dvoulitrový Kit Car, představil se již na jaře roku 2001, ale závodit nemohl, protože neměl odpovídající motor. Vysvobozením byla nově ustanovená kategorie S1600, pro kterou byl k dispozici mírně přepracovaný sériový motor. Díky tomu proběhla velmi rychle homologace jak do skupiny N, tak do skupiny A i S 1600, pro kterou speciálně byla vyvinuta

sekvenční šestistupňová převodovka .

Oproti sérii stroj dostal kotoučové brzdy vpředu 300 mm se čtyřpístkovou technikou, vzadu 265 mm s dvojicí pístků.

Stroj se zúčastnil kompletních ročníků MS 2002 a 2003, pro rok 2004 JWRC MG team hájil jediný pilot - Natalie Barattová, která v průběhu šampionátu přestoupila ke konkurenci a  poté byl celý projekt zastaven pro velmi slabé výsledky. Stroj tedy nakonec doplatil právě na svojí jednoduchost. Podle fanoušků rally to bylo jedno z nejkrásnějších závodních aut (především v továrních barvách). Dodnes jezdí ZR  soukromých stájí v britských šampionátech. Kupodivu, přestože „rallyový speciál“ v rally neuspěl, našel si náhradu - britské okruhové závody, kde se mu dařilo poměrně lépe.

Přestože v roce 2005 ohlásil Rover ( a s ním i MG ) úpadek, firma MG zcela nezanikla, neboť jí koupil čínský investor. Ten od počátku propagoval, že bude i nadále vyrábět vozy TF v Británii a nové MG 7 v Číně. O to překvapivější bylo, když se v červnu 2007 objevil nový stroj MG S 2000 určený pro rally.(na Walles Rally s ním startoval Stuard Jones)

 V témže roce stroj absolvoval několik závodů a především spoustu testů, aby se mohl v roce 2008 zapojit do skutečných, ostrých závodů , krom jiného i v kategorii IRC.

Základem stroje je již podle podobnosti typ MG ZR ( známý z předchozího, ne příliš úspěšného klání v kategorii S1600, který byl patřičně upraven skupinou MSD. Ta jako novinku zabudovala do stroje transmise firmy Xtrac standartně pohánějící obě nápravy. Stále však je výroba koncipována podobně jako u S1600, tedy s maximálním zaměřením na jednoduchost a sériovost, díky ní má být S2000 poměrně levné a dostupné. V současnosti se stroje objevují na britských podnicích i v rámci ICR, ale zatím trpí nespolehlivostí a málokdy jejich posádky dojedou do cíle, většinou končí na trati pro poruchy.

MG Magnette

magnette.jpg

Velmi zajímavý obrázek MG Magnette, která se v USA používala v roce 2002 ! v závodech, které se dají označit jako rallycross.